Sobota, 25. október 2014. Meniny má Aurel, zajtra Demeter.

Prírodná telenovela: Strechu im 8 rokov okupujú bociany

Pošlite nám tip
05.04.2012 15:22

Poprad - AKTUALIZOVANÉ! Pre jedného atrakcia, pre druhého poriadny problém. Bociany vo Veľkej sa nechcú presťahovať do pripraveného hniezda. Majiteľ domu je zúfalý, strešnú krytinu tak nevymení ani tentoraz. Takýto scenár sa do bodky opakuje už osem rokov.


"Desiatky rokov, od môjho narodenia, sedával na komíne tam oproti," povedal pán Ilavský, spolumajiteľ domu, kde má velický bocian hniezdo. "Potom, keď mu ho zhodili, sa presťahoval k nám" dodal. Majiteľia súhlasili, aby bocian na ich komíne ostal jeden rok, ale teraz je to už rok ôsmy a bociana sa nevedia zbaviť.

Veličania hľadali riešenie, ako pomôcť bocianovi aj majiteľom domu. V spolupráci s mestom mu do blízkosti starého hniezda pripravili nový stĺp. No ten bociana po návrate zo zimnej dovolenky neoslovil. Pôvodné hniezdo nebolo odstránené a bociany usilovne pracujú na tom, aby drevenú pyramídu uprostred ich starého hniezda rozobrali. Kým sa im to nepodarí, alebo sa nepresťahujú na nové miesto, nemôžu pomýšľať na mladé. Čím neskôr ich budú mať, tým viac klesá ich šanca na prežitie jesenného letu na juh. "Skúšali sme hniezdo rozobrať, ale je veľmi veľké a ťažké. Nedalo sa to bez techniky", dodal smutne pán Ilavský, ktorý mal úradné povolenie na zhodenie hniezda.


Ako sa dá hniezdo odstrániť?

Hniezdo bocianov môže mať aj niekoľko sto kilogramov. Premiestniť alebo zhodiť ho nie je také jednoduché. Hniezdo sa musí ukotviť lanami a pomaly preniesť na zem. Súčastný stav krytiny ale nedovoľuje, aby sa po nej chodilo a tak tu vo Veľkej by pomohol žeriav a plošina. Ale problém je aj elektrické vedenie v blízkosti domu, kde má bocian hniezdo.

Do jesene tak bociany budú zrejme v pôvodnom hniezde. Ktovie, s kým bankujú, že sa im do nového nechce.


Video pripravujeme - chceme "odchytiť" pár spolu...

Viac informácií z tohto regiónu nájdete na poprad24.sk
 

Zdielať článok na Facebooku

Galéria


Nástroje k článku


ZDROJ: GLOBAL24

Nahlásiť chybu

Regióny

Nitriansky kraj Trnavský kraj Bratislavský kraj Trenčiansky kraj Košický kraj Banskobystrický kraj Prešovský kraj Žilinský kraj

Najčítanejšie články