Streda, 21. marec 2018. Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik.

MIMORIADNE Na Európu sa to poriadne valí: Orkán, povodne a sneh: Varovanie aj pre Slovensko!

Naším územím sa preženie silný vietor
Naším územím sa preženie silný vietor
13.09.2017 11:10

BRATISLAVA - Európu sužuje spúšť, ktorú po sebe zanechali výdatné dažde. Meteorológovia varujú, že kontinent zasiahne v nasledujúcich hodinách poriadne silný vietor. V nárazoch dosiahne rýchlosť až 130 km/h, čo je sila orkánu. Prvá jesenná veterná búrka sa preženie aj našim územím.


Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého a druhého stupňa pred vetrom na horách. Miestami môže dosiahnuť rýchlosť 115 až 145 kilometrov za hodinu. Informuje o tom na svojej internetovej stránke.

MIMORIADNE Na Európu sa
MIMORIADNE Na Európu sa

Výstrahu vydal od 16-tej hodiny pre Banskobystrický, Prešovský a Žilinský kraj. Prvý stupeň platí pre okres Námestovo, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok a Banská Bystrica. Na výstrahu druhého stupňa upozorňuje v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Brezno. "Na hrebeňoch Tatier sa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 115 až 145 kilometrov za hodinu," varujú meteorológovia.

MIMORIADNE Na Európu sa
  
MIMORIADNE Na Európu sa

Veľmi silný vietor na juhozápade Slovenska vo štvrtok večer

Vo štvrtok bude od juhozápadu nad územie Slovenska prúdiť prechodne teplý vzduch. A to pred studeným frontom, ktorý bude postupovať cez strednú Európu ďalej na východ. Cez deň bude prevažne polooblačno a aj pomerne teplo, s maximom až do 27 °C. "Približujúci sa studený front si všimneme na silnejúcom juhozápadnom vetre, ale čo je dôležitejšie, vietor výrazne zosilnie na fronte v neskorých popoludňajších a večerných hodinách," informuje SHMÚ na sociálnej sieti. Nárazy vetra môžu na juhozápade Slovenska presiahnuť 100 km/h. 

MIMORIADNE Na Európu sa

Vo štvrtok sa cez Slovensko preženie silný vietor. Jeho najvyššie poryvy sa očakávajú vo štvrtok medzi 18-tou až 22-hou hodinou. Dajte pozor a nenechávajte svoje autá v blízkosti stromov. Predpokladá sa, že silný vietor po sebe zanechá materiálne škody. Naposledy na našom území vyčíňal silný vietor koncom augusta, keď po sebe zanechal spúšť. 


Prečítajte si aj:

FOTO Západom sa prehnala poriadna búrka: Hasiči mali po kalamite plné ruky práce


Koniec dovoleniek, silné búrky

V pondelok sa nad Jadranom prehĺbila výrazná tlaková níž, ktorá do oblasti priniesla intenzívne zrážky. Letné počasie a dovolenková sezóna definitívne skončili. V Zadare napršalo v priebehu 24 hodín až 341 mm zrážok, čo je najviac za posledných 30 rokov. Obyvatelia bojujú so silnými prívalovými dažďami. So záplavami sa boria aj ostrovy Ugljan, Pašman a Dugi Otok. Chorváti v týchto oblastiach ostali bez elektriny a pitnej vody. Ľuďom pomáha armáda. Zle sú na tom aj letoviská, hlavná cesta na ostrov Pag je zničená.

MIMORIADNE Na Európu sa

 

Jesenná veterná búrka je jav, kedy sa v oblasti Severného mora nachádza veľmi hlboká tlaková níž, ktorá prináša upršané, ale aj mimoriadne veterné počasie. Cez Britské ostrovy a Severné more sa smerom nad Škandináviu bude presúvať hlboká tlaková níž, ktorá prinesie nárazy vetra o sile orkánu, teda vietor búde fúkať rýchlosťou až 130 km/h. Veterné počasie sa očakáva ja vo vnútrozemí Európy. V Alpách už nasnežilo.

MIMORIADNE Na Európu sa


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: SHMÚ, miš
FOTO: SHMÚ, Severe Weather Europe, Twitter/Karlo Morosin, Meteo Natura;
VIDEO: YT/Storm News, BH Chanel, Roko Jurjevic

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články