Prieskum, ktorý prezrádza veľa o Slovákoch a horoskopoch: Neuveriteľné, čo mu uveríme | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

Prieskum, ktorý prezrádza veľa o Slovákoch a horoskopoch: Neuveriteľné, čo mu uveríme

Ilustračné foto
Ilustračné foto, Zdroj: Profimedia
16.07.2017 00:00

BRATISLAVA - Necelá tretina internetovej populácie dôveruje horoskopom, viac im veria ženy ako muži. Aspoň občas pritom čítajú tieto „predpovede budúcnosti“ necelé tri štvrtiny ľudí. Iba 5 % opýtaných uviedla, že charakteristiky pripisované ich znameniu nezodpovedajú ich charakterovým vlastnostiam.


Vo výskume zaoberajúcim sa horoskopmi a ezoterikou uviedlo 35 % žien, že veria horoskopom. Muži sú v tejto oblasti o niečo skeptickejší – verí im 24 %. Najviac dôvery do nich vkladajú ľudia vo veku 45–54 rokov (37 %). Z hľadiska vzdelania veria horoskopom najviac stredoškoláci s maturitou a tiež ľudia so základným, prípadne stredoškolským vzdelaním bez maturity. O niečo viac ako Slováci dôverujú horoskopom Česi. Informácie zisťovala výskumná agentúra Nielsen Admosphere Slovakia na vzorke päťsto respondentov z internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

Prieskum, ktorý prezrádza veľa
Zdroj: topky

Ukázal to podobný prieskum realizovaný spoločnosťou Nielsen Admosphere na českej internetovej populácií. Celkovo im veria viac ako dve pätiny respondentov, čo je o 13 % viac ako na Slovensku.

Horoskopy pritom pravidelne číta 7 % ľudí a k občasnému čítaniu sa hlásia dve tretiny. Najčastejšie ich respondenti čítajú v časopisoch alebo novinách (74 %), na druhom mieste potom na internete, kde sú súčasťou spravodajských a lifestylových magazínov (54 %). Tretina čitateľov horoskopov sa tejto aktivite venuje na sociálnych sieťach.

Prieskum, ktorý prezrádza veľa
Zdroj: topky

Že charakteristiky pripisované znameniu horoskopu dotyčného respondenta zodpovedajú aj jeho charakterovým vlastnostiam, si myslí 34 % opýtaných (veľmi presne zodpovedajú u 8 %, u 26 % potom pomerne presne), v Čechách dokonca 44 %. Necelá polovica slovenských respondentov odpovedala, že niektoré vlastnosti zodpovedajú, iné nie. Piatim percentám opýtaných priradené charakteristiky nezodpovedajú a 12 % to nedokáže posúdiť.

Na otázku, či sa im niekedy niečo z predpovede horoskopu vyplnilo, vybrali možnosť „vždy / skoro vždy“ 4 %, necelá tretina respondentov uviedla, že občas, 39 % sa z predpovede niečo vyplní málokedy a o niečo viac ako štvrtine sa nevyplnilo nikdy nič.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: SITA, archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články