Utorok, 22. máj 2018. Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra.

Noviny pred storočím písali o najväčších nepriateľoch Slovákov: Boli vraj horší ako vojna

Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.06.2017 10:06

MARTIN – V čase zúriacej prvej svetovej vojny trápili Slovákov aj iné problémy ako výstrely zo zbraní. Podľa novinového článku spred sto rokov dokázali zabiť a zdevastovať viac našincov ako vojna. Boli totiž oveľa ukrutnejší a ľstivejší.


Reč bola o alkohole a pohlavných chorobách, ktoré pred sto rokmi negniavili len dušu a telo Slovákov, ale celý svet. „Ak táto vojna z každej našej obce vyrvala desať ľudí z tisíca za tri roky, tak títo naši dvaja nepriatelia vyrvú vyše tridsať z tisíca – každý rok, a to už od stá rokov,“ písal redaktor denníka Národnie noviny zo 14. júna 1916.

Noviny pred sto rokmi ospevovali silu elektriny: Bohatstvo, pokrok a budúcnosť Slovákov

Noviny pred storočím písali

„Navykol sa svet na svojho vraha, ako sa vraj i obesenec na tretí deň navykne na šibenicu,“ upozorňovali ľud noviny na alkoholizmus a smilstvo v spoločnosti. Za príklad dávali napríklad Rusko, ktoré „bohatierskym švihom urobilo koniec jednému zo zlosynov: alkoholu“. „Treba podujať boj i proti pohlavným chorobám, poučovaním už v škole, vysvetľovaním v spolkoch, postavením potrebných zdravotných inštitúcií, poriadkov,“ navrhovala tlač.

Noviny pred storočím písali

Noviny pred storočím písali


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: zh, SNK, DIKDA
FOTO: DIKDA, SNK, Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články