Streda24. apríl 2024, meniny má Juraj, zajtra Marek, Marko, Markus

Ďalší šok na bratislavskom sídlisku: VIDEO Ľudí straší lesná zver, poľovníci v tom majú jasno

Diviakom už ľudská prítomnosť neprekáža.
Diviakom už ľudská prítomnosť neprekáža. (Zdroj: Youtube/kimi robo)

BRATISLAVA – Zdá sa, že diviaky sa v našom hlavnom meste už udomácnili. Nielen obyvatelia Dúbravky, ale aj Bratislavčania z Dlhých dielov ich za posledné dni videli špacírovať sa ulicami. Diviaky sú podľa poľovníkov premnožené a ľudské obydlia ich lákajú.

Viacerí obyvatelia z bratislavskej mestskej časti Karlova Ves včera so znepokojením sledovali dva diviaky, ktoré sa prechádzali po sídlisku. Len nedávno diviaky vydesili ľudí z Dúbravky a už ukazujú aj na Dlhých dieloch! Poľovníci tento jav vysvetľujú ich premnožením a stále väčšou blízkosťou obydlí k lesu. Tým pádom sa divá zver čoraz častejšie presúva do väčších aglomerácií.

Lákajú ich aj kontajnery a ovocie zo záhrad

„Premnožili sa pre dobrú úrodu bukvíc a žaluďov,“ povedal Eduard Pokorný zo Slovenského poľovníckeho zväzu (SPZ). Divú zver však lákajú i plné kontajnery na sídliskách blízko lesa či popadané ovocie v opustených záhradách. Pokorný varuje ľudí pred prikrmovaním zveri. Rýchlo si na to zvykne a potom čiastočne stráca svoju prirodzenú plachosť.

Bratislavčania neverili vlastným očiam v rannej zápche: FOTO Čo sa to tam špacíruje, sníva sa im?

„Zvieratá žijúce v lesoch blízko obydlí sú človekom rušené, ide pritom o ich prirodzené prostredie, mnohé sú dezorientované,“ vysvetlil poľovník. Cez deň ich „dráždia“ turisti či hubári, večer napríklad cyklisti „s reflektormi na hlavách“. Zver si tak pokoj začína hľadať na opustených miestach neďaleko sídlisk, majú tam dosť potravy i podmienky na výchovu mláďat. „Málo plachú divú zver už potom nič neodradí od prechádzok v okrajových častiach mesta,“ vysvetlil Pokorný.

Pri stretnutí treba zachovať pokoj

Výskyt voľne žijúcej zveri v uliciach treba nahlásiť mestskej či štátnej polícii, tá osloví poľovníkov. Políciu treba kontaktovať aj v prípade poranenej či uhynutej zveri. Diviaky sú do 1. júla hájené, čo znamená, že sa nesmú strieľať, lebo chránia svoje mladé. Človek by mal pri stretnutí s divou zverou zachovať pokoj. Treba jej ukázať rešpekt, priame pozeranie do očí môže brať ako výzvu, poľovník v takejto situácii nevylučuje útok. Zver odporúča neplašiť. „Dôležité je hľadieť periférne mimo a chrbtom pomaly cúvať preč,“ povedal Pokorný. Agresia je podľa neho obvyklá najmä u samice s mláďatami či u samca v dobe párenia. Samice majú mladé práve v tomto období. Poľovníci preto radia byť opatrnejší najmä počas prechádzok či športovania v lese.

Ak už divá zver človeka napadla, treba si ľahnúť na zem do skrčenej polohy. „Dôležité je chrániť si hlavu a krk a neklásť odpor. Ak je to možné, treba silno kričať a volať o pomoc. Po útoku treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc,“ dodal poľovník.

Viac o téme: DiviakyBratislavaDlhé diely
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu