Nedeľa, 20. máj 2018. Meniny má Bernard, zajtra Zina.

Desivá budúcnosť, masy nezamestnaných Slovákov: Čaká nás nová priemyselná revolúcia!

Ľudia vs. stroje. Zmenám sa nevyhne ani Slovensko.
Ľudia vs. stroje. Zmenám sa nevyhne ani Slovensko.
15.05.2017 15:54

BRATISLAVA - Budúcnosť nemusí byť ružová. Technológia so sebou prinesie radikálne zmeny. Nevyhne sa tomu ani Slovensko. Varovné hlasy hovoria, že vznikne nová trieda ľudí. Nezamestnateľných a možno úplne zbytočných. Čo budú robiť tieto masy ľudí?


Nevyhneme sa tomu. Aj Slovensko zasiahnu trendy, na ktoré nemá príliš dosah. Týkajú sa hlavne ekonomiky a budúcnosti práce. V súvislosti s tým izraelský historik Yuval Harari upozorňuje, že vznikne trieda "zbytočných" ľudí. Nezamestnaneľných a nepoužiteľných pre modernú ekonomiku.  "Ľudí, ktorí nie sú len nezamestnaní, ale nezamestnateľní," tvrdí Harari, ktorý sa zamýšľa, čo len budú masy ľudí potom robiť. Jednou z možností je únik do virtuálnej reality.

Ilustračné foto

Slovenský Detroit

Americké mesto Detroit bolo kedysi známe svojou výrobou áut. Vďaka tomu zažilo mesto vzrast, aký sa len tak nevidí. So svojím automobilovým úspechom si však mesto s prezývkou "motor city" nechtiac pripravilo vlastnú skazu. Potom, čo začali detroitským automobilkám konkurovať lacnejší oponenti, mesto sa dostalo na kolená. V roku 1950 žilo v Detroite 1,8 milióna ľudí, dnes to nie je ani 700 tisíc. Pred pár rokmi mesto vyhlásilo bankrot s miliardovými dlhmi. Pritom pred pár dekádami tu bola zlatá horúčka.

Desivá budúcnosť, masy nezamestnaných

Podobný osud môže stretnúť aj Slovensko. V súčasnosti je tu 5 automobiliek, ktoré dávajú prácu 130 tisíc zamestnancom. Ba čo viac, automobilky na seba viažu ďalšieho štvrť milióna zamestnancov. Automobilový priemysel tvorí viac ako 12 % HDP Slovenska. Čo by nastalo, keby sa zrazu automobilky zobrali a odišli? A čo nastane, keď prácu začnú preberať stroje?

Zmizne polovica pracovných miest

Teóriu o radikálnej zmene pracovných miest potvrdzujú aj dáta. OECD v analýzach predpokladá, že spolu teda až takmer polovica pracovných miest na Slovensku bude v najbližších rokoch radikálne ovplyvnená digitalizáciou, novými technológiami a automatizáciou. Až vyše 10 percent pracovných miest je ohrozených automatizáciou. To by znamenalo úplnú stratu miesta. Ďalších vyše 30 percent pracovných miest je v ohrození veľkej (50 až 70 percentnej) zmeny, čo neznamená zánik miesta, ale jeho radikálnu premenu s tlakom na zvýšené nároky či postupy zamestnanca.

Slovensko je podľa OECD veľmi ohrozené robotizáciou a automatizáciou
Desivá budúcnosť, masy nezamestnaných

Podľa ministra pre informatizáciu Petra Pellegriniho je predpoklad, že v najbližších 20 rokoch asi 50 % profesií prejde procesom automatizácie, čo bude spojené s potrebou digitálnych zručností. Dôvod na paniku ešte nie je, no zmeny, ktoré sa nezadržateľne blížia, budú bolieť. "Digitalizácia je kľúčový faktor, ktorý ovplyvní povahu práce v nasledujúcich dekádach," uvádza sa v štúdii.

Nájdu roboty a ľudia spoločnú reč?
Desivá budúcnosť, masy nezamestnaných

Zmeny majú prísť v nasledujúcich dekádach. Strata nízko kvalifikovaných miest bude v krátkodobom horizonte bolieť, postupne, tak ako poznáme z histórie, by sa mali objavovať nové pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Tento jav sa však v budúcnosti nemusí zopakovať. Zrejme už nebude platiť pre väčšinu Slovákov, že po vychodení školy sa už netreba vzdelávať. Treba počítať s tým, že počas života sa bude treba preškoliť viackrát či dokonca permanentné sa vzdelávať.


Galéria

Ľudia vs. stroje. Zmenám Ilustračné foto Slovensko je podľa OECD Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: SITA/archív, Thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články