Pondelok, 21. máj 2018. Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána.

Hlasovanie o Mečiarových amnestiách: Drsný odkaz matky zavraždeného Remiáša, zrada!

Matka zavraždeného Anna Remiášová počas panychídy za Róberta Remiáša pri spomienkovom kríži na Karloveskej ceste. Róberta Remiáša zavraždili pred 20 rokmi, večer 29. apríla 1996. Bratislava, 29. apríl 2015.
Matka zavraždeného Anna Remiášová počas panychídy za Róberta Remiáša pri spomienkovom kríži na Karloveskej ceste. Róberta Remiáša zavraždili pred 20 rokmi, večer 29. apríla 1996. Bratislava, 29. apríl 2015.
08.12.2016 19:58

BRATISLAVA - Snaha o zrušenie Mečiarových amnestií, ktoré brania vyšetreniu zavlečenia Michala Kováča ml. do Rakúska aj vraždy Róberta Remiáša (†25), trvá už dlhé roky. Ďalší takýto ústavný návrh predložili opoziční poslanci aj v utorok. S podporou 78 hlasov sa dostal do druhého čítania. Martina Šimkovičová, ktorá kandidovala vo voľbách za hnutie Borisa Kollára - Sme rodina, však urobila niečo, za čo ju Anna Remiášová poriadne zvozila na Facebooku.


Poslanci odsúdili Mečiarove amnestie: V hre je stále aj ich zrušenie

Opoziční poslanci požadujú ústavným zákonom zrušenie Mečiarových amnestií, aby bolo možné súdiť aktérov zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Z tohto skutku bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS na čele s Ivanom Lexom. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša, ktorý mal byť spojkou svedka pri únose. Neskôr ale mal byť sledovaný a zavraždený pri výbuchu auta v apríli 1996 v Bratislave.

Anna Remiášová
Hlasovanie o Mečiarových amnestiách:

Remiášova matka Anna, ktorá sa už dvadsať rokov snaží zistiť, kto naozaj stojí za smrťou jej syna, adresovala Martine Šimkovičovej na svojom účte na sociálnej sieti tvrdú výčitku. Poslankyňa, ktorá  hlasovala "proti" tomu, aby boli amnestie zrušené, ju poriadne prekvapila aj nahnevala. Anna Remiášová na Facebooku poďakovala všetkým, ktorí hlasovali "za" a dodala: "Šokovaná som však z hlasovania poslankyne Martiny Šimkovičovej, práve od nej som to nečakala..."

Hlasovanie o Mečiarových amnestiách:

Šimkovičová vysvetľuje dôvody

Martina Šimkovičová dnes v stanovisku uviedla, že sa na ňu spustil "mediálny lynč" a je pripravená vysvetliť občanom, synovi exprezidenta Michala Kováča, matke zavraždeného Róberta Remiáša aj všetkým, koho sa to týka, prečo sa pri hlasovaní o zrušení amnestií Vladimíra Mečiara z roku 1998 zdržala.

"Spoločne s poslancami Petrom Marčekom a Rastislavom Holúbekom (obaja nezaradení) som si návrh zákona prečítala a keďže nie som v ústavnom práve odborník, dala som si vysvetliť od právnikov, čo sa presne navrhuje, čo je cieľom návrhu a aké dôsledky hlasovaním o návrhu zákona vzniknú. Pri hlasovaní som zákon nepodporila ani neodmietla a svoj názor som tým vyjadrila najpresnejšie, ako sa to dalo a ako sme to po dôkladnom premyslení cítili," uviedla Šimkovičová.

Poslankyňa tvrdí, že je úplne stotožnená s cieľom a morálnou líniou zákona. "Myslím si, že Mečiarove amnestie sú absolútne svinstvo, ktoré si zaslúži potrestanie páchateľov. Ich udelenie je nemorálne, odsúdeniahodné, úbohé, zákerné, špinavé a dalo by sa pokračovať všetkými hanlivými prídavnými menami, ktoré ani nechcem vyslovovať. Úprimne ma trápi, čo sa poškodeným stalo. Rovnako mi je ľúto všetkých rodinných príslušníkov a priateľov dotknutých osôb," vyhlásila.

Martina Šimkovičová

Šimkovičová sa podľa svojich slov hanbí za to, že SR mala čo i len krátku chvíľu na pozícii hlavy štátu človeka, ktorý takto brutálne porušil základné princípy slušnosti, spravodlivosti, čestnosti a nehanebne chránil únoscov a vrahov. "Som však členkou zákonodarného zboru. Podľa toho, ako hlasujem, sa následne ľudia musia správať, lebo aj môj hlas prispieva k vzniku práv a povinností občanov, spoločnosti, súdnych orgánov a štátu," vysvetlila.

Podľa jej slov pri tomto hlasovaní stáli, stoja a vždy budú stáť proti sebe dva základné princípy, dve pravidlá. "Prvé pravidlo je, či je spravodlivé, čestné, rozumné, morálne vyšetriť, usvedčiť a následne potrestať páchateľov trestného činu únosu. Moja odpoveď znie, jednoznačne áno. Druhé pravidlo je, či možno udelenú amnestiu ako konečné a právoplatné rozhodnutie zrušiť, meniť, upravovať. Moja odpoveď znie, jednoznačne nie. Nesmieme nemorálnosť zamieňať s nezákonnosťou," varovala s tým, že jej hlasovanie o zrušení amnestií je garanciou občanom.


Galéria

Matka zavraždeného Anna Remiášová Anna Remiášová Martina Šimkovičová Martina Šimkovičová

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz
FOTO: Facebook/Anna Remiášová, Ján Zemiar, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články