Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Bilancia štrajku: Učitelia neodučili už viac ako 400-tisíc hodín

Vladimír Crmoman
Vladimír Crmoman (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Počas troch týždňov sa do učiteľského štrajku zapojilo približne 15-tisíc učiteľov z tisíc škôl. Neodučili pritom viac ako 400-tisíc vyučovacích hodín. Informoval o tom Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov.

Pri bilancii štrajku Crmoman zároveň pripomína, že popri štrajku zorganizovali aj viacero sprievodných akcií. Medzi nimi napríklad 17 demonštrácií a pochodov, z ktorých boli tri v Bratislave, dve v Košiciach a ďalej tiež v Banskej Bystrici, Leviciach, Nových Zámkoch, Topoľčanoch, Nitre, Martine, Ružomberku, Poprade, Hlohovci a aj mimo Slovenska v Bruseli, Londýne a Brne. 

Ľudia na podporu požiadaviek učiteľov tiež vytvorili živé reťaze v 17 mestách, a to v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Nitre, Poprade, Prievidzi, Trenčíne, Trnave, Partizánskom, Lučenci, Pezinku, Topoľčanoch, Rimavskej Sobote a v Komárne. Súčasťou štrajku učiteľov boli aj koncerty a charitatívne akcie ako varenie a pomoc bezdomovcom, kvapka krvi či upratovanie verejných priestranstiev. Iniciatíva tvrdí, že vďaka štrajku sa problematika školstva stala dôležitou spoločenskou a politickou témou a čo sa týka potreby jej riešenia, v odbornej verejnosti vládne konsenzus.

„Napriek tomu, že odporcovia štrajku nám vyčítali neformálnosť, my považujeme skutočnosť, že pedagogickí a odborní zamestnanci doň vstupovali len na základe svojho presvedčenia, za kľúčový moment vypovedajúci o akútnosti nahromadených problémov v slovenskom školstve,“ dodáva Crmoman. 

Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity.

Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu. 

V pondelok 15. februára prevzali od učiteľov v materských, základných a stredných školách štrajkovú štafetu zamestnanci vysokých škôl.

Viac o téme: ŠkolstvoŠtrajk učiteľovVladimír Crmoman
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu