Štvrtok, 26. apríl 2018. Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav.

Nečakaná smrť v Dubaji: Skonal doktor Cingel, ktorý oddeľoval siamské dvojičky Marka a Miška

Vladimír Cingel, ktorý úspešne oddelil siamské dvojičky Marka a Miška, zomrel.
Vladimír Cingel, ktorý úspešne oddelil siamské dvojičky Marka a Miška, zomrel.
04.02.2016 13:00

BRATISLAVA/DUBAJ – Jeden z najuznávanejších slovenských lekárov, detský chirurg Vladimír Cingel, ktorý sa preslávil operáciou siamských dvojičiek Marka a Miška Müllerovcov, nečakane zomrel. Cingel skonal v Dubaji, kde v tom čase pôsobil, ešte 31. januára. Túto informáciu televízii JOJ potvrdil oficiálny zdroj.


Cingel v roku 2007 viedol náročnú operáciu, ktorou oddeľoval dvojičky Marka a Miška v oblasti brucha a hrudníka. Napriek starostlivosti lekárov obaja chlapci o pár mesiacov zomreli. Rodičom viaceré nemocnice v zahraničí ponúkali, že operácia môže prebehnúť u nich, Marianna s manželom Milanom sa ale rozhodli, že operáciu vykoná doktor Cingel so svojím tímom lekárov.

Napriek tomu, že rodičia Marianna a Milan boli plní nádeje, chlapci zomreli
Vladimír Cingel, ktorý úspešne

Vtedy päťmesačný súrodenci boli v dobrých rukách, lekári v prvých 9 hodinách oddelili srdiečka a pripravili chlapcov na oddelenie pečene, s ktorou bol najväčší problém. Müllerovcov operovalo viac ako 40 členov lekárskeho tímu Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Viac ako 19-hodinová operácia však nedopadla podľa predstáv Cingela.

Rozsiahla infekcia najprv ukončila Markov život, o mesiac neskôr aj ten Miškov
Vladimír Cingel, ktorý úspešne

V októbri, mesiac po zákroku, zomrel Marek, v novembri sa za ním pobral aj brat Miško. Mohla za to v oboch prípadoch rozsiahla infekcia, ktorej sa napriek viacerým ďalším zákrokom nedalo zabrániť. Cingelovi však táto vzácna príležitosť otvorila dvere do sveta, jeho kredit medzi lekármi sa zvýšil.

Rodičia spoločne s doktorom Cingelom na tlačovej konferencii pred operáciou
Vladimír Cingel, ktorý úspešne

Na Slovensku sa totiž od 70. rokov minulého storočia narodili štyri siamské dvojičky. Podľa štatistík pripadajú jedny siamské dvojičky na približne 50-tisíc pôrodov, pôrod z nich však prežije iba malé percento. Cingelovi sa takmer podarilo zachrániť obe, vďaka čomu sa posunul v kariére a mohol nastúpiť do nemocnice v Dubaji. Príčiny jeho smrti známa nie je.

Doktor Vladimír Cingel
Vladimír Cingel, ktorý úspešne


Galéria

Vladimír Cingel, ktorý úspešne Napriek tomu, že rodičia Rozsiahla infekcia najprv ukončila Rodičia spoločne s doktorom Doktor Vladimír Cingel

Nástroje k článkuZDROJ: bap
FOTO: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články