Utorok, 24. apríl 2018. Meniny má Juraj, zajtra Marek.

Poslanci Smeru, ktorí pracujú ako učitelia, reagujú na štrajk: Musíme žiť v realite

Robert Fico a Robert Kaliňák
Robert Fico a Robert Kaliňák
02.02.2016 09:44

BRATISLAVA - Štrajk a demonštrácia učiteľov upozornila na problémy slovenského školstva. Tí už dlho varujú, že vláda a politici nerobia dosť pre budúcnosť našich detí. Čo si o štrajku učiteľov a ich požiadavkách myslia smeráci, ktorí sú sami učitelia? Urobil pre nich Robert Fico dosť?


Oslovení poslanci sú, alebo boli, učitelia na vysokej či strednej a základnej škole. Pýtali sme sa ich, či súhlasia so štrajkom, či spravil Smer v oblasti školstva dosť a či chápu nespokojných učiteľov, ktorí vyšli do ulíc.

Mojmír Mamojka (Vysokoškolský učiteľ)

Mojmír Mamojka

Nikdy som nepovedal, že v školstve je peňazí dosť. Lásky, zdravia a peňazí nikdy nie je dosť. Treba aj viac z HDP dávať do školstva. No súhlasím s premiérom, že je to čisté politikárčenie mesiac pred voľbami. To načasovanie je trápne. Je to vydieranie a demagógia. Niekto si buduje politickú kariéru. Smer zvýšil platy učiteľom, dá sa to vyhľadať o koľko a dal stovky miliónov do školstva. V rámci ekonomického rácia sa stále niečo robilo. Ľudsky s nimi súcitím, ale musíme sa na druhej strane pohybovať v realite.

Oľga Nachtmannová (Vysokoškolská učiteľka)

Poslanci Smeru, ktorí pracujú

Sama som pedagóg, ale štrajk učiteľov nepodporujem. To, čo sa okolo toho deje, je čisté politikum. Táto vláda ich nepodviedla. Ja tiež učím a viem, aký majú učitelia plat. Za 25 rokov sa urobilo počas vlád Roberta Fica pre školstvo najviac. Počas druhej vlády sa platy zvýšili o 22 percent. Smer tiež prijal zákony o odbornom vzdelávaní a zákon o celoživotnom vzdelávaní. Navyše, je európsky nonsens štrajkovať po tom, čo sa vyrokuje kolektívna zmluva. S učiteľmi súcitím, som jedna z nich, ale štrajk politický a nemá nič s riešením školstva. Je to vydieranie.

Marián Kéry (bývalý učiteľ na základnej škole a gymnáziu)

Marián Kéry

Štrajk je legitímny, ale nesúhlasím s ním. Stále sa však dá urobiť viac. Radičovej vláda nedala do školstva ani jedno euro navyše. Za vlády Smeru sa zvýšili platy o 22 percent. Ale mesiac pred voľbami nie je priestor na štrajk. Smeru sa podaril dobrý krok smerom k duálnom vzdelávaní. Je dobré mať prepojenie vzdelávania. No v predvolebnom čase sa mi štrajk nezdá dobrý.

Anton Martvoň (Vysokoškolský učiteľ)

Poslanci Smeru, ktorí pracujú

Vzhľadom na to, že nie som kandidátom do NR SR, tak vaše otázky adresujte, prosím, hovorcovi strany Smer. Právo na štrajk je ústavným právom každého občana SR a preto to nebudem komentovať.


Galéria

Robert Fico a Robert Mojmír Mamojka Marián Kéry

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články