Medvede sú na potulkách po lesoch: V Tatrách je ich viac ako sto, medzi nimi aj známy Iwo | Topky.sk

Utorok, 19. jún 2018. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Medvede sú na potulkách po lesoch: V Tatrách je ich viac ako sto, medzi nimi aj známy Iwo

medveď Iwo
medveď Iwo, Zdroj: spravatanap.sk
20.01.2016 14:30

POPRAD - V Tatrách sa pohybuje okolo 138 medveďov, najznámejší je Iwo. Medvede podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka putujú desaťtisíce kilometrov, ženie ich pud prežitia i rozmnožovania.


Medveď je nepravý zimný spáč a pravidelne v zime sa vyberie aj na potulky, tvrdí riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko. „Stáva sa to v januári či vo februári, keď sa náhle oteplí. Medveď je chvíľku aktívny a znova sa vráti naspäť, niektoré medvede však už späť nezaľahnú. V marci a apríli sa samce už motajú vonku,“ uviedol. Súvisí to podľa neho s výškou snehovej pokrývky, tuhou zimou i mrazmi. Slovenskí ochranári spolu s poľskými kolegami, ale aj národným parkom v africkej Tanzánii niekoľko rokov zakladali medveďom satelitné obojky. Vďaka nim zistili, že na území slovenských a poľských Tatier sa pohybuje okolo 138 medveďov.

Projekt s názvom Medveď v minulosti poukázal nielen na množstvo medveďov v Tatrách, ale aj na ich migračné schopnosti. „Zvieratá nepoznajú hranice a medvede majú obrovské teritórium, vedia sa za potravou alebo priateľkou presúvať na obrovské vzdialenosti. Ženie ich pud prežitia i pud rozmnožovania,“ zhodnotil Majko. Verejnosti je známy najmä medveď Iwo, ktorému obojok založili v poľských Tatrách. Jeho vek v čase odchytu bol stanovený na 4,5 roka. Vtedy mal 80 kilogramov. „Telemetricky je sledovaný od mája 2014 a podľa posledných zistení v novembri 2015 má obojok funkčný. Za takmer dva kalendárne roky sledovania je oblasť jeho výskytu taká rozsiahla, že číselné hodnoty o vzdialenostiach, ktoré prekonal, patria do knihy rekordov,“ povedal Majko, podľa ktorého bol výskyt tohto medveďa zaznamenaný na tak veľkom území, že jeho plocha sa rovná približne polovičnej výmere územia Slovenskej republiky.

Medvede sú na potulkách
Zdroj: spravatanap.sk

Iwo prešiel štyri krajiny

Počas celého doterajšieho obdobia sledovania sa pohyboval na území štyroch štátov, a to Slovenska, Poľska, Maďarska a Ukrajiny. Len na Slovensku sa vyskytoval vo viac ako sto poľovníckych revíroch. „V roku 2015, po zimnom spánku, sa do konca apríla vyskytoval najskôr v slovenskej časti Tatier. No už od konca apríla do konca septembra sme u neho zaznamenali takú výraznú časopriestorovú aktivitu, že počas tohto obdobia každé jeho nové pozície prinášali úžasné informácie predovšetkým o tom, aké vzdialenosti prekonával a kde všade sa vyskytoval,“ zhodnotil Iwov rok riaditeľ Správy Tanap.

Za necelý týždeň prekonal tento medveď južným smerom trasu z tatranskej oblasti až na hranice Slovenska s Maďarskom. „Po prekročení našej štátnej hranice sa zhruba týždeň vyskytoval v maďarskom Aggteleku, ktorý sa nachádza asi 30 kilometrov severne od mesta Miškovec. Počas ďalších ôsmich dní prešiel juhovýchodom našej krajiny na jej severovýchod až do pohoria Bieščady. Tie sa rozprestierajú na území troch štátov, Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Tu sa vyskytoval niečo vyše dvoch týždňov. Potom za ďalší týždeň prešiel územím Ukrajiny až do Sinevirskej oblasti, ktorá je od ukrajinsko-rumunskej štátnej hranice vzdialená len pár desiatok kilometrov. V ukrajinskom Sinevirskom národnom parku a jeho okolí sa vyskytoval skoro celé leto. Začiatkom jesene, v septembri, sa približne tou istou trasou vrátil späť do slovensko-poľsko-ukrajinských Bieščad,“ opísal Majko Iwovu trasu putovania. Táto reálna situácia, keď medveď Iwo v roku 2015 na Ukrajine v rámci Karpatského oblúka prešiel z oblasti Západných Karpát do oblasti Východných Karpát a naopak, podľa Majka potvrdila veľmi významnú skutočnosť, a teda že medvede žijúce v oblasti severného Slovenska, istým spôsobom komunikujú s medveďmi z oblasti severného Rumunska. Táto skutočnosť bola podľa jeho slov ešte donedávna striktne negovaná mnohými európskymi odborníkmi na veľké šelmy.

Medvede sú na potulkách
Zdroj: spravatanap.sk

Ďalšie známe medvede

Medzi ďalšie známe odchytené medvede patrí aj Filip či Eryk. Prvého z nich odchytili na jar v roku 2014 v poľských Tatrách. Išlo o stredne starého samca s hmotnosťou 210 kilogramov. Za osem mesiacov telemetrického sledovania, od apríla do novembra, sa pohyboval v Poľsku aj na Slovensku po území veľkom približne 780 kilometrov štvorcových. Len na Slovensku bol v tom čase zdokumentovaný v 16 poľovníckych revíroch. „Prešiel cez pomerne frekventovanú verejnú cestu, železničnú trať, preplával rieku Orava a zastavil sa v rozsiahlych poliach dozrievajúcich poľnohospodárskych plodín,“ uviedol Majko. Z Oravy sa presunul na Liptov a v novembri 2014 sa vrátil do poľskej časti Tatier. Na jar v roku 2015 prestal jeho obojok spoľahlivo fungovať a kontakt s ním sa natrvalo prerušil. Medveď Filip však podľa ochranárov žije a je v poriadku aj v súčasnosti, naposledy bol nasnímaný fotopascou v októbri minulého roka v okolí Oravíc.


Prečítajte si aj:

VIDEO Medveď Iwo blúdi celým Slovenskom: Pozrite si mapu jeho neuveriteľnej trasy, bol aj u vás?!


Aj starého medveďa Eryka s hmotnosťou 147 kilogramov a vekom stanoveným na 24 až 27 rokov odchytili na poľskej strane Tatier. „Počas telemetrického sledovania od apríla 2014 do apríla 2015 bol podrobne dokumentovaný v Poľsku a na Slovensku, pričom oblasť jeho výskytu mala rozlohu približne 460 kilometrov štvorcových,“ opísal jeho pohyb Majko. Na území rujoviska na Podbanskom v ústí Kôprovej doliny sa však predčasne skončilo jeho sledovanie, keďže iný medveď mu pravdepodobne počas súboja strhol obojok. Začiatkom júna 2015 objavil poľský horský vodca v doline Jaworzynka, približne 15 metrov od turistického chodníka, živého, no nehybného medveďa. Veterinár ho musel na mieste utratiť. Následná pitva podľa Majka odhalila šokujúcu informáciu, medveď mal v oblasti krčnej chrbtice poloplášťový projektil z dlhej guľovej zbrane. „Určitým paradoxom však je, že toto poranenie nebolo čerstvé,“ skonštatoval Majko. Ako povedal, prípad prebrala poľská jurisdikcia, ktorá pravdepodobne kontaktovala aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. DNA analýza však potvrdila, že išlo o medveďa Eryka, zatiaľ najstaršieho zdokumentovaného voľne žijúceho medveďa z oblasti Poľska a Slovenska.


Galéria

medveď Iwo

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, miš
FOTO: Archív

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články