Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Výpovede už podalo takmer 1000 sestier po celom Slovensku: Fyzioterapeuti sa pridali, o pomoc prosia Kisku

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Miro Vacula)

BRATISLAVA – Hromadné výpovede v nemocniciach doteraz podalo 974 sestier a pôrodných asistentiek. Pristúpili k nim v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (64), vo Fakultnej nemocnici v Trnave (106), v popradskej (130), bojnickej (92), žilinskej (200) a prešovskej (382) nemocnici.

 "Očakávame ešte ďalšie výpovede," informovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová. Tie napríklad plánujú podať v Trenčíne.

Sestry sú nespokojné so zákonom, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy. Minulý týždeň ho schválil parlament, účinnosť má od budúceho roka. Tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky. 

Trvajú na tom, aby zákon platil nielen pre sestry v nemocniciach, ale aj pre tie v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb či kúpeľoch. Chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a tiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe. Tie, ktoré podali výpovede do konca novembra, ich budú mať platné vo februári budúceho roka.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa jeho hovorcu Petra Bublu situáciu sleduje a vyhodnotí. Minister Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) je v kontakte s riaditeľmi dotknutých nemocníc. "Stále platí, že v nemocniciach majú postupovať tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti," podotkol Bubla. Čislák chce pracovať na tom, aby sestry stiahli výpovede. V extrémnych prípadoch môže podľa neho dôjsť napríklad k spájaniu oddelení.

Minister verí, že bude dosť času, aby sa "veci dali do poriadku". Mzda na základe prijatého zákona neklesne podľa jeho slov žiadnej sestre. "Ak majú pochybnosti o jej výške, mali by sa riaditeľov spýtať na svoje nové platobné dekréty," povedal v piatok (27.11.) na tlačovej konferencii. Pokiaľ by v dôsledku novej legislatívy niekomu mzda klesla, odstúpi z funkcie ministra. Akciu hromadných výpovedí označil za politicky motivovanú.

Šéfka sesterských odborov Monika Kavecká však tvrdí, že sestry nechápu ministrov sľub o neznižovaní platov. Bojujú, aby im systematicky rástli. Kavecká potvrdila, že chce kandidovať do parlamentu. Ubezpečila však, že v tejto veci nejde o politické záležitosti.

"Je to iba vyústenie dlhodobej ignorácie našich požiadaviek," uviedla. Na Slovensku podľa nej chýbajú účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve či dostatok zdravotníkov, ktorí by sa starali o pacientov.

Sestry v podávaní hromadných výpovedí podporujú fyzioterapeuti

Fyzioterapeuti podporujú sestry a pôrodné asistentky v podávaní hromadných výpovedí. Bezmocnosť zdravotníkov si podľa nich netreba interpretovať ako konanie proti pacientom.

"Za súčasnú situáciu v zdravotníctve nenesú zodpovednosť zdravotníci, ale ministerstvo zdravotníctva," uviedla v písomnom stanovisku prezidentka Slovenskej komory fyzioterapeutov Eva Solčániová. Myslí si, že ministerstvo nebolo schopné prijať zákonnú normu, ktorá by prehľadne určovala výšku minimálneho ohodnotenia zdravotníckeho pracovníka. Dlhé roky bolo tiež podľa nej nečinné.

Zabezpečiť spravodlivé ohodnotenie tým, že minister zdravotníctva odstúpi, nepovažuje Solčániová za správne. "Je to iba gesto a nemá skutočnú oporu pre jednotlivých zdravotníkov na spravodlivé odmeňovanie v zákone," konštatovala.

Fyzioterapeuti vyzvali prezidenta SR Andreja Kisku, aby zákon, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy, nepodpísal. Musí byť zmenený tak, "aby zodpovedal spravodlivým požiadavkám zdravotníckych pracovníkov na spravodlivé ohodnotenie podľa vzdelania, náročnosti práce a odbornej praxe". Požiadavku majú aj na vládu SR. Chcú, aby obnovila rokovania s predstaviteľmi stavovských organizácií a hľadala skutočné riešenie situácie.

Sestry sú nespokojné so zákonom o odmeňovaní zdravotníkov. Minulý týždeň ho schválil parlament, účinnosť má od budúceho roka. Tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky. Trvajú na tom, aby zákon platil nielen pre sestry v nemocniciach, ale aj pre tie v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb či kúpeľoch. Chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a tiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.

Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) v nedeľu (29.11.) počas relácie RTVS o 5 minút 12 povedal, že zdravotníkov si váži a neignoruje ich. Ak by mal ale splniť ich aktuálne požiadavky, stálo by to 200 miliónov eur, na čo nie sú peniaze.

Štát im v rámci riešenia ich platov ponúka 55 miliónov eur, rozdelia sa medzi zdravotníkov v nemocniciach. "Ich prvotné požiadavky som splnil, začali ich však navyšovať," uviedol Čislák. Podľa neho pôvodne žiadali, aby mali taký istý zákon ako lekári, aby platil pre všetkých zdravotníckych pracovníkov a pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia.

Ostatné požiadavky, napríklad tie od sestier, označil Čislák za navýšené. Šéfka sesterských odborov Monika Kavecká mu však oponovala, že požiadavku o zohľadnení praxe v mzdách mali už v roku 2013, keď bola vo funkcii Zuzana Zvolenská.

Viac o téme: BratislavaSlovensko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu