Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

EXKLUZÍVNE Ficov Smer sa bojí prehry: Vymysleli ťah, ktorý má vyšachovať pravicových voličov!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (5)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Parlamentné voľby na Slovensku sa neúprosne blížia, čoskoro by sa malo definitívne rozhodnúť o termíne, v ktorom sa budú konať. Doteraz sa v médiách hovorilo o prvej marcovej sobote, podľa našich informácií sa však predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini zamýšľa nad pre stranu Smer-SD omnoho výhodnejším termínom, a to 27. februárom. Dôvod má byť prozaický, väčšina pravicových voličov bude totiž na dovolenkách v rámci jarných prázdnin. V Smere majú zrejme strach z vývoja v prieskumoch. Tie ukazujú, že strane stále klesá podpora.

Opýtali sme sa riaditeľa komunikačného odboru Kancelárie NR SR Martina Dorčáka, či takáto taktika skutočne ovplyvňuje vyhlásenie termínu parlamentných volieb, ktoré nás čakajú v roku 2016 a dostali sme jasnú odpoveď: „Úvahy o termínoch prázdnin v jednotlivých krajoch predseda NR SR Peter Pellegrini určite nebude brať do úvahy pri svojom rozhodovaní. Zachová sa v zmysle Ústavy SR.“

Predseda NR SR Peter Pellegrini
Zobraziť galériu (5)
Predseda NR SR Peter Pellegrini  (Zdroj: SITA)

„Podľa zákona voľby do Národnej rady Slovenskej republiky vyhlasuje predseda Národnej rady Slovenskej republiky najneskôr 110 dní predo dňom ich konania. Posledné parlamentné voľby v roku 2012 sa konali 10. marca. Štvorročné volebné obdobie sa teda končí 10. marca 2016. Podľa toho najneskorší dátum konania volieb v roku 2016 môže byť sobota 5. marca. Termín konania parlamentných volieb by mal byť vyhlásený do 16. novembra 2015,“  vysvetlil Dorčák. To nám potvrdil aj ústavný právnik, podľa ktorého nikde nie je presne definované, či sa skorším termínom volieb poslancom protiústavne neskracuje funkčné obdobie.

Situáciu komplikujú jarné prázdniny

Pôvodný termín, o ktorom sa hovorilo, teda 5. marec, sa takisto prekrýva s jarnými prázdninami, avšak v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji. V Trenčianskom kraji pritom strana Smer-SD získala v posledných parlamentných voľbách v roku 2012 viac ako polovicu všetkých hlasov, rovnako ako v Žilinskom. Aj obyvatelia Banskobystrického kraja svojimi hlasmi jednoznačne dali najavo, koho by si priali vidieť na čele štátu.

Premiér Robert Fico
Zobraziť galériu (5)
Premiér Robert Fico  (Zdroj: SITA)

V Bratislavskom či Trnavskom kraji však boli voliči viac naklonení pravicovým stranám. Strany bývalej vlády Ivety Radičovej spoločne získali väčšiu dôveru občanov ako Smer premiéra Roberta Fica. Aj Pavol Zajac, poslanec NR SR a podpredseda KDH, vidí v celej veci jednoznačný zámer: „Informácia, že parlamentné voľby, ktoré sa majú konať na budúci rok, by mali byť v inom termíne, ako 5. marca, ma nemilo prekvapila.“

Premiér má strach

Zajac si myslí, že ide o naozaj nepeknú hru, ale najmä o strach premiéra, a teda aj predsedu NR SR Petra Pellegriniho: „Robert Fico a strana Smer-SD sa asi veľmi boja voličov zo západného Slovenska, že chcú posunúť termín konania parlamentných volieb na čas, kedy budú v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji jarné prázdniny. Takéto úvahy sú znakom, že Robert Fico sa bojí o výsledok budúcich volieb.“

Líder OĽaNO Igor Matovič
Zobraziť galériu (5)
Líder OĽaNO Igor Matovič  (Zdroj: SITA)

Predsedu strany Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča takéto čachrovanie s termínom volieb neprekvapilo: „Im to rozhodovanie trvá, a to z dvoch dôvodov. Prvým je, že ich chcú vyhlásiť čo najneskôr, aby stihli všetky veľkolepé oslavy MDŽ a mohli z nakradnutého porozdávať ružičky, ale zároveň chcú dať termín volieb čo najskôr, aby boli pravicoví voliči počas jarných prázdnin na dovolenkách. Takže im prajem príjemné rozhodovanie a verím, že im termín nepomôže a skončia na smetisku dejín, kam patria.“

História sa opakuje

Na to, či bude mať termín vplyv na výsledok volieb, sme sa opýtali aj politológov. „Neviem, či by to malo výrazný vplyv. Ide totiž o opakovanú situáciu, no nikdy to nepomohlo. Takéto konanie je typické pre určité typy strán, v minulosti to bola HZDS, dnes je to Smer. Iba to prezrádza niečo o povahe týchto strán. Určite to nebude mať veľký vplyv. Celé je to až, povedal by som, smiešne. Hlasovanie budú podľa môjho názoru ovplyvňovať iné faktory,“ myslí si Grigorij Mesežnikov.

Politológ Grigorij Mesežnikov
Zobraziť galériu (5)
Politológ Grigorij Mesežnikov  (Zdroj: SITA)

Trochu väčšiu váhu zmene termínu dáva Miroslav Kusý: „Pri vyberaní termínu môžu udalosti ako jarné prázdniny zohrať svoju úlohu. Politický dôvod v tom žiaden nevidím. Ťažko to zvažovať, takýto argument sa na prvý pohľad zdá presvedčivý. Ide o chúlostivú záležitosť, samozrejme, že vládnuca strana si bude voliť termín, ktorý bude najviac vyhovovať jej.“ Otázne je, čo teraz spraví Pellegrini. To, že by voľby mohli byť aj 27. februára, spomenul prvý raz v utorok po odovzdaní menovacích dekrétov členom prvej štátnej volebnej komisie.

Viac o téme: Peter PellegriniParlamentné voľby 2016Vyhlásenie termínu volieb
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu