Štvrtok, 26. apríl 2018. Meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav.

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce demonštrantov: Do Zemana s vajíčkami, v Bratislave proti Smeru

Ľudia sa zhromažďovali v Prahe aj Bratislavy, aby dali najavo nespokojnosť s politikmi
Ľudia sa zhromažďovali v Prahe aj Bratislavy, aby dali najavo nespokojnosť s politikmi
18.11.2014 08:35

BRATISLAVA - Československo včera ožilo! Tisícky ľudí prišli na výročie pádu komunizmu demonštrovať do ulíc proti politikom. V Prahe to dali ľudia pocítiť prezidentovi Milošovi Zemanovi, ktorého vypískali a zahádzali vajíčkami. V Bratislave na Námestí SNP zhruba 5 tisíc demonštrantov na čele s opozíciou protestovalo proti korupcii a Smeru. Vyzvali premiéra Roberta Fica, aby splnil ich požiadavky!


V Bratislave proti korupcii a Smeru

Slováci vyšli do ulíc včera podvečer, aby vyjadrili svoju nespokojnosť s politikou Smeru a korupciou. Pôvodne chceli odvolávať Pavla Pašku, ale ten odstúpil tesne po komunálnych voľbách. V dave sa zišlo do 5 tisíc ľudí, čo je celkom slušný výkon. Napriek tomu politici formulovali tri požiadavky, ktoré adresovali vláde Roberta Fica.

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

Tri požiadavky pre premiéra Fica:

1. Zákaz obchodovania štátu a schránkových firiem.
2. Vytvorenie poslaneckého výboru, ktorý by preskúmal Gorilu.
3. Zákaz politických nominácií

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

Demonštranti odkázali Paškovi, že nie sú žiadni anarchisti. A dokonca skandovali, aby po Paškovi Smer vyvodil ďalšiu politickú zodpovednosť. So všetkými požiadavkami, ktoré predniesol Alojz Hlina, dav hlasno súhlasil. Politici chystajú aj ďalšie, ale včera predstavili len tri.

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

Na záver zhromaždenia sa zahrala slovenská štátna hymna. Protest sa konal aj v piatok, kde demonštranti na čele s Hlinom, Lipšicom, Matovičom a Sulíkom žiadali Paškovu hlavu. Na veľké prekvapenie odstúpil už v po komunálnych voľbách. Ale davu to nestačilo a dnes kričal "Paška nestačí, Paška nestačí".  Taktiež by protestujúci chceli vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči ďalším vinníkom káuz.

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

A týmto protesty nekončia. Už sa organizuje ďalší. 25. novembra (utorok) o 17:00 sa uskutoční POCHOD PROTI KORUPCII z Námestia SNP až k budove parlamentu.

Organizátori si veria. Podľa nich tam príde až 10 tisíc ľudí. "V utorok 25.11. o 17:00 príde 10 000 ľudí pochodovať na parlament!!!" tvrdia.

Ľudia sa zhromažďujú v

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

Ľudia sa zhromažďujú v

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

Ľudia sa zhromažďujú v

Ľudia sa zhromažďujú v

V Prahe na Zemana hádzali vajíčka a vypískali ho!

Tisíce Čechov vyšli do ulíc, aby v deň výročia revolúcie dali najavo nespokojnosť s prezidentom Milošom Zemanom. S červenými kartami mávali na znak toho, aby odstúpil. Podľa nich je hanbou. Na Facebooku prisľúbilo účasť až 18 tisíc ľudí. Pri prejave na Zemana hádzali vajíčka. Dav okamžite stíchol ako prehovoril poľský prezident.

Na protest proti prezidentovi Milošovi Zemanovi dorazilo na pražskú Národnú triedu odhadom niekoľko tisíc ľudí. Niesli so sebou symbolické červené karty a skandovali heslá ako "Miloše do koše", "Ani Milouše ani Miloše" a vyzvali prezidenta k abdikácii. Poobede sa vydali v sprievode z Betlémského námestia na Pražský hrad. Počas prejavu na Zemana ľudia hádzali vajíčka a vykrikovali na neho "Zemane odstup!" Ten na to zareagoval: "Nebojím sa vás, ako som sa nebál pred 25 rokmi".

Odporcovia českého prezidenta Miloša Zemana sprevádzali včera popoludní jeho prejav v Prahe na Albertove, kde spoločne s prezidentmi Slovenska, Nemecka, Maďarska a Poľska odhalil pamätnú dosku k udalostiam zo 17. novembra 1989, hlasným piskotom a skandovaním. Jedným z vajec, ktoré hádzali na pódium, trafili do hlavy nemeckého prezidenta Joachima Gaucka.

Prezidenta ČR Miloša Zemana

Podľa hovorcu Pražského hradu Jiřího Ovčáčka bol Gauck otrasený, ale v programe pokračoval. Ochranka sa pokúšala chrániť prezidentov na pódiu pred letiacimi predmetmi dáždnikmi, ale niektoré tam aj tak dopadli. Česi tak dali najavo svoj názor a nespokojnosť s ich prezidentom.

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

Česko-Slovensko v uliciach, tisíce

V Prahe dali Zemanovi

Prezidenta ČR Miloša Zemana

Prezidenta ČR Miloša Zemana

(Zľava) Nemecký prezident Joachim

Proti Orbánovej vláde protestovalo v Budapešti 20.000 ľudí

Proti korupcii a politike vlády premiéra Viktora Orbána protestovalo dnes v Budapešti pred parlamentom podľa odhadov 20.000 ľudí. Po oficiálnom ukončení demonštrácie, ktorú organizátori nazvali Dňom verejného pobúrenia, sa dav začal tlačiť na schody parlamentu, v čom mu zabránila polícia.

Rečníci na Kossuthovom námestí vyzvali prítomných k zomknutiu v boji proti všetkým politikom, ktorí v uplynulých 25 rokoch devastovali Maďarsko. "Bolo by potrebné pochovať starý režim a vybudovať nový. Taký, ktorý by postihoval podvodníkov a nie chudobných," povedal Mihály Dabóczy, jeden z rečníkov.

Dav s národnými vlajkami a vlajkami Európskej únie skandoval "Orbán zmizni" či "Európa". Na jednom z transparentov bolo uvedené: "Nedokážeme platiť toľko daní, koľko kradnete!"

Po ukončení zhromaždenia sa protestujúci nerozišli, ale sa začali tlačiť na schody hlavného vchodu parlamentu. Spočiatku ich vytláčal policajný kordón, ktorý obkolesil celý parlament, potom nastúpili ťažkoodenci. Polícia priebežne megafónom vyzývala zhromaždených, aby sa rozišli. Po 21.00 h zostalo vyše 1000 ľudí.


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: Topky, Milan Dujava, Facebook, SITA;
VIDEO: Facebook

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články