Pondelok, 23. apríl 2018. Meniny má Vojtech, zajtra Juraj.

Masaker slovenskej pôdy sa práve začal: Máme pre vás exkluzívne dôkazy!

02.05.2014 00:00

BRATISLAVA - Už dnes môžu cudzinci vykupovať slovenskú pôdu. Končí sa totiž moratórium na jej predaj. Vládny zákon na obmedzenie predaja pôdy z dieľne SMER-SD bude platiť až od prvého júna. Pre priekupníkov s pôdou tak vzniká diera v zákone. Kandidát na europoslanca Matovičovcov Maroš Paulini poskytol topkám exkluzívne dôkazy o výkupe slovenskej pôdy cez nemecké, švajčiarske a rakúske internetové stránky. Tiež odhalil zahraničné vlastnícke štruktúry, ktoré už roky vlastnia tisíce hektárov najúrodnejšej slovenskej pôdy cez spoločnosti oficiálne sídliace na Slovensku.


"V priebehu mesiaca sa lusknutím prstov môžu tieto obchodné podiely prepísať na cudzincov - fyzické osoby. Nejedná sa iba občanov EÚ, vykupovať môžu aj Arabi či Číňania. Je to krutý biznis, kde vyhráva najsilnejšia ponuka. Navyše k časti zahraničných obchodných podielov majú záložné právo banky zo Západu. To znamená že ich vlastníci nemali peniaze a museli si požičať. Hnevá ma, že Slováci trpia a zachraňujú banky zo Západu a ony na oplátku financujú predaj pôdy priamo pod našimi nohami. To pre nich naša krajina nie je nič viac ako veľký supermarket?" uviedol Paulini. Jeho slová potvrdzujú výpisy z obchodných registrov, ako aj ponuka zo švajčiarskej stránky vyzývajúca na kúpu slovenskej pôdy heslom: "Nízke ceny, veľké zásoby, zabezpečte sa!". Ponuky z niektorých portálov dokonca priamo upozorňujú na dieru v zákone. Na portáloch sú uvedené tisíce hektárov predanej a zarezervovanej slovenskej pôdy.

Masaker slovenskej pôdy sa

Informácie o priekupníkov pochádzajú od samotných farmárov. Na stránke www.zachranmepodu.sk môžu ľudia nahlásiť podozrivé predaje, pozrieť si ďalšie dôkazy a získať informácie. Kandidát na europoslanca chce tiež stavať na skúsenostiach Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska, s ktorým spolupracuje. Súčasťou riešenia je osveta, nenásilný odboj a vyjednávanie. Cieľom je záchrana čo najväčšieho množstva slovenskej pôdy.

Na otázku, či sa nejedná iba o politické využívanie témy odpovedal: "Pôda v rukách našich farmárov zaručuje potravinovú nezávislosť pre Slovensko a pre naše deti. Informácie o priekupníkov som získal počas dovolenky, ktorú som strávil medzi farmármi. Naši  poľnohospodári sa boja straty dotácii, čo je aj dôvodom, prečo cudzinci pôdu vykupujú. Môj prvý menovec slúžil našej krajine pred 500 rokmi, ako tajomník arcibiskupa v čase protitureckých vojen. Nechcem, aby sa obracal v hrobe. Cítim povinnosť tiež brániť našu pôdu."

Maroš Paulini
Masaker slovenskej pôdy sa

Paulini plánuje najbližší mesiac chodiť po Slovensku a pracovať na riešení situácie. V europarlamente chce presadiť, aby bola pôda základným právom ľudí, tak ako voda. Obyčajní ľudia ako zatiaľ jediní v parlamente ohlásili plán zvolať mimoriadnu schôdzu k predaju pôdy.


Galéria

Maroš Paulini

Nástroje k článkuZDROJ: topky
FOTO: Topky

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články