Streda, 25. apríl 2018. Meniny má Marek, zajtra Jaroslava.

Ďalšie platby u lekára: Za bežné vyšetrenie zaplatíme takmer 4 eurá!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.06.2012 12:09

BRATISLAVA - Pacienti si od pondelka (2.7.) v ambulanciách zaplatia za odbery krvi, ultrazvukové či röntgenové vyšetrenie. Hoci im v ambulancii vydajú recept, za lieky si budú musieť v lekárni zaplatiť.


Bezplatne budú vyšetrení len akútni pacienti. Pokiaľ sa však lekári s najväčšou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) nedohodnú na podobe zmlúv, sú ochotní odkladných pacientov ošetriť bez zaplatenia len do piatka (6.7.). Za bežné vyšetrenie by tak po tomto termíne mohli ľudia v ambulanciách zaplatiť 3,60 eura. Lekári však dúfajú, že sa dovtedy s poisťovňou dohodnú. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásili zástupcovia Slovenskej lekárskej komory (SLK), Zdravity a Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast (AVLDD).

"Ľudia sa nemusia báť, že by bol ohrozený ich život alebo zdravie. Všetci lekári nastúpia do ambulancií, na druhej strane nás neteší, že budeme musieť vystavovať účty za sprevádzajúce poskytnuté vyšetrenia," podčiarkol predseda SLK Marian Kollár. Pacienti by si následne mali vyšetrenie nechať preplatiť v poisťovni, pretože podľa Kollára majú nárok na bezplatnú zdravotnú starostlivosť.

Lekári sa k takému postupu rozhodli pristúpiť, keďže sa so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) nedohodli na navýšení prostriedkov. VšZP vo štvrtok (28.6.) oznámila, že lekári začali podpisovať zmluvy ponúkané poisťovňou. Generálny riaditeľ Zdravity Ladislav Pásztor uviedol, že minimálne 1000 lekárov, ktorí sa v posledných dňoch stretli v rámci rokovaní krajských organizácií SLK, zmluvu nie sú ochotní podpísať.

Zástupcovia lekárskych združení považujú za nekorektné, že pobočky VšZP obvolávajú ambulancie a žiadajú lekárov, aby zmluvy podpísali a obchádzajú tak stavovské organizácie, s ktorými majú uzavreté mandátne zmluvy. Podľa Kvetoslavy Prcúchovej z AVLDD dokonca poisťovne žiadajú o podpis zmluvy sestry, keď sú lekári na dovolenke. 


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články